Brak aktualności

Okolice szkoły

Gmina Mstów

Gmina o charakterze rolniczym, położona we wschodniej części powiatu częstochowskiego nad rzeką Wartą. Powierzchnia gminy wynosi 119 km2.

Wieś Mokrzesz

Przy drodze do Koniecpola leży Mokrzesz, dawniej nazywana również Mokrosz. Mokrzesz to wieś w gminie Mstów, leży na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej, w powiecie częstochowskim, w województwie śląskim, położona 8 km na wschów od Mstowa.

Początki miejscowości sięgają średniowiecza. W 1220 roku miała składać dziesięcinę klasztorowi w Mstowie. W latach 80-tych XVIII wieku była własnością Kazimierza Tymowskiego, a po nim Mikołaja i Stanisława Tymowskich. Przed I wojną światową wieś należała do zaboru rosyjskiego. W okresie II wojny światowej Mokrzesz znajdowała się na terenie Generalnej Gubernii i należała do dystryktu radomskiego. Po drugiej wojnie budynek dworski i część ziemi należące do majątku Czaplickich przydzielono szkole. Podczas wojny budynek dworski zamieniono na więzienie. W 1947 roku w budynku szkolnym odbyły się pierwsze wybory do Sejmu. Dnia 14 października 1998 roku uroczyście otwarto salę gimnastyczną. W sierpniu 2003 roku wybudowano boisko do piłki koszykowej i siatkowej oraz bieżnię na 64 metry. W latach 1990-1992 postawiony został kościół pw. Św. Maksymiliana Kolbego. W 2003 roku wznowiła działalność Ochotnicza Straż Pożarna, która powstała w 1926 roku. Na terenie wsi Mokrzesz znajdują się Ośrodek zdrowia, apteka, sklepy spożywcze, zakład ślusarski, przedsiębiorstwa: Agro-Tech, Granulat, Irchem.

Na uwagę zasługuje m.in. przydrożna kapliczka Nawiedzenia NMP oraz chałupy drewniane z przełomu XIX/XX wieku stojące przy ulicy Częstochowskiej. Obecnie Mokrzesz liczy 188 numerów domów i ok. 553 mieszkańców.

Kuśmierki, Jaźwiny, Pniaki Mokrzeskie

Do Szkoły Podstawowej w Mokrzeszy uczęszczają dzieci z Mokrzeszy, Kuśmierek i Jaźwin.

Wymienione miejscowości położone są na wschód i południowy wschód od Mokrzeszy. Ludność zajmuje się w większości rolnictwem. W Jaźwinach znajduje się Mleczarnia Pak.

W Kuśmierkach rosną dwa dęby - pomniki przyrody. Za wsią rozciąga się las należacy niegdyś do majątku Potockich.